HŠ 2020

Právě pro vás připravujeme nový program výstavní sezóny 2020, která bude na Šachtě již čtvrtou v řadě. A můžete se těšit na velkou porci změn!

Výstavního programu se nově kurátorsky ujme Ján Gajdušek, který spravuje uměleckou sbírku Havrlant Art Collection, stojí za projektem online galerie origoo.cz, nebo za knižním průvodcem po pražské galerijní scéně Kurátor – Průvodce uměním v Praze.

Letošní program Šachty bude rozdělen na tři samostatné výstavní cykly, v rámci kterých uvidíte celkem dvanáct výstav.

První cyklus celkem pěti krátkodobých výstav představí vybrané ateliéry vysokých uměleckých škol, které se zaměřují na nová média. Tyto kolektivní výstavy proběhnou v prostoru Bludiště a délka jejich trvání bude vždy čtrnáct dní. Uvidíte práce studentů AVU, UMPRUM, FAMU, FaVU VUT v Brně a FU Ostravské univerzity.

Vzhledem k tomu, že vnímáme rostoucí společenský neklid a napětí, které se přelévá i na uměleckou scénu, rozhodli jsme se výstavní program v prostoru Konírny pojmout pozitivně – cyklus čtyř výstav bude zaměřen na umělecké partnerské dvojice. Vybrali jsme autory, kteří spolu žijí a často i tvoří bok po boku, přesto ale v mnoha případech takto dosud nevystavovali.

Třetí cyklus představí celkem tři výstavní projekty, které budou vybrány formou Opencallu. Ten již běží a mohou se do něj zapojit jednotlivci i skupiny umělců a výstavní záměr je možné realizovat také ve spolupráci s konkrétním kurátorem. Uzávěrka přihlášek bude 29.2.2020.

V rámci nového výstavního programu plánujeme také programovou spolupráci v rámci některých výstavních projektů s galerií Berlínskej model. Společná kolaborace bude také v rámci vernisáží, které budou také na Šachtě nově probíhat vždy ve středu. V další spolupráci budeme pokračovat s uměleckými festivaly Týden umění, Lunchmeat, Performance Crossings a dalšími.

Tým Šachty nově doplní Julie Špačková, která bude mít na starost produkci doprovodných programů a bar. Můžete se těšit na přednášky, workshopy, promítání, sportovní akce, DJs, komentované prohlídky a mnoho dalšího.

Těšíme se na vás. Otevíráme už 20. dubna!