Klaudie Hlavatá: Nic se nestane

Výstava Klaudie Hlavaté se zaměřuje na téma intimity jednotlivce. Je koncipována jako série obrazů vytvořených za poslední 3 roky, sestavujících alegorii a umělecký popis dlouhodobě pociťovaných stavů psychické úzkosti. Vychází ze zájmu autorky o psychologii a výzkum osobnosti a osobní zkušenosti s patologií a psychózou v jejím nejbližším okolí.

Ve své malířské práci se Klaudie Hlavatá (*1992), od roku 2013 studentka ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění, zabývá dlouhodobě tématem tělesnosti a zároveň problémy psychózy, neurózy a strachu. Vychází z osobních zkušeností, které jsou nechtěně přetvářeny vlastními myšlenkami. Do svých obrazů vkládá intimní a erotické podtexty. Pocitové tělo je nositelem nemožnosti absolutního sblížení a strachu z doteku. Zaměřuje na ruce, které vnímá jako symbol obsese.

V dílech jsou zobrazovány výhradně ženy, muži chybí. Ženskými postavami se ale autorka nijak výrazně nesnaží řešit téma ženství. Jde o její blízkost vcítění se, o přirozené vyjádření intimní pocitů skrze ženské tělo.

Mizející těla zobrazují niterné emoce, skryté pod lazurou veřejné osobnosti. Figury zasazené do neurčitého prostředí ztrácejí svou tělesnost v jednobarevných plochách. Mizející části hmoty těl v monochromech poukazují na omezený čas našeho fyzického bytí na Zemi. Vzbuzují klasickou otázku bytí – kdo anebo co jsme, od kdy do kdy a kde jsme.

Výstava je sestavena z miniaturních a velkých formátů. Obrazy jsou vytvářeny v kombinaci oleje nebo akrylu s voskem, uhlem a pastely, vlepováním koláže a překrýváním. Klaudie experimentuje i s použitím přírodních materiálů jako jsou bambusové klasy či písek, čímž na plátnech vytváří strukturu.