Simona Blahutová: Upálím démona v kabrioletu

kurátorka: Petra Vlachynská

21. 6. 2018

 

Galerie HŠ vás zve na jednovečerní výstavu uspořádanou k výročí atentátu na Reinharda Heydricha – 27. května 1942, kterému 4. června podlehl.

V době, kdy se znovu ptáme po své národní i evropské identitě, smyslu našich dějin, kdy objevujeme své hrdiny i antihrdiny (oběti a vrahy, statečné i zbabělce), přemítáme nad selháním politických elit v rozhodujících okamžicích našich novodobých dějin či jsme svědky reinterpretace dějin ve jménu novodobých ideologií, je pro práci Simony Blahutové (1980) určující zájem o postavy, které se střetly s politickou (vojenskou, ideologickou) mocí.
Ať už to byl v jejím předchozím projektu zpracovávaný Josef Toufar, umučený komunistickou Státní bezpečností v roce 1950 v kauze číhošťského zázraku, či nověji jednooký plukovník wehrmachtu Claus von Stauffenberg, jeden z hlavních účastníků neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera v červenci 1944 ve Vlčím doupěti.
Výstava „Upálím démona v kabrioletu“ se zaměřuje na klíčový okamžik atentátu na Reinharda Heydricha. Moment, kdy říšský protektor po prvním nevydařeném výstřelu jednoho z atentátníků přikazuje zastavit vůz a sám se rozhoduje zneškodnit Jozefa Gabčíka, zásadně ovlivnil další průběh československých dějin.

text: Petra Vlachynská, Miloš Doležal