Tomáš Hrůza – We Have Never Been Earth

20. 9. – 9. 10. 2019

Obrazy kolapsu a apokalypsy máme v myslích zaryté jako něco děsivého, nekontrolovatelného, něco, co okamžitě poznáme. Co by se stalo, kdybychom si přiznali, že nevíme, kdy a jak bude vypadat konec? Anebo začátek konce? A čí konec? Je už teď? Apokalypsa může mít podoby každodennosti: rutinní práce, technologické vynálezy, hledání autorit, vzývání optimismu, historické nostalgie, hysterie ochrany. Nikdy nebudeme vědět. We Have Never Been Earth.

Výstava Tomáše Hrůzy ukončuje roční projekt tvůrčí spolupráce teoretičky vizuální kultury Andrey Průchové Hrůzové a fotografa Tomáše Hrůzy vrcholící křestem stejnojmenné autorské knihy 9. října 2019. Autoři vycházejí z materiálu a dialogu, jenž z větší části vznikl v rámci tvůrčí rezidence dvojice v nezávislé umělecké a badatelské instituci Visual Studies Workshop, jež se již od roku 1969 věnuje vydávání a sběratelství autorské umělecké knihy. Pod hlavičkou vydavatelství Visual Studies Workshop Press je kniha také uvedena v USA.

Výstava vzniká ve spolupráci s grafickým designérem Janem Matouškem, autorem grafické podoby publikace We Have Never Been Earth pod kurátorským vedením Terezy Špinkové.